Poezja Ma Głos

Stanislaus Tomczak

Urodzony w 1944 roku dwujęzyczny pisarz, tłumacz i pasjonat historii, inżynier. Autor książek z opowiadaniami i anegdotami o tematyce warszawsko–praskiej, pisanych w gwarze warszawskiej i praskiej, przywracających niepowtarzalną już dziś atmosferę ówczesnej Pragi, takich jak: „Podsłuchane praskim uchem” (wyd. I, 2022, Warszawska Firma Wydawnicza) czy też „Praga i jej bazary” (wyd. I, 2020, Warszawska Firma Wydawnicza) oraz „Praska ulica” (wyd. I, 2016, Wydawnictwo Warszawa).

W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wyszła też polska edycja niemieckojęzycznej historycznej powieści autora pod tytułem „Nieproszony wyzwoliciel Warszawy”–
o żołnierzach niemieckich w Polsce, na Ukrainie i w Rosji w czasie I wojny światowej (tytuł oryginału: „Befreier ohne Mandat”, wyd. I, 1989, wyd. II, 2015). Historyk polski dr Maciej Maciejowski ocenił tę powieść jako „kontynuację ważnego w literaturze europejskiej nurtu antywojennego ustanowionego przez czołowych przedstawicieli tego kanonu, jak m.in.: Michaił Szołochow, autor „Cichego Donu” czy też Erich Maria Remarque, autor powieści „Na Zachodzie bez zmian”.
W 2019 roku ukazał się też nowy EUROPA-thriller w języku niemieckim pod tytułem „Frozen man von Christiansö” z akcją toczącą się na przełomie XX i XXI wieku w Europie, Azji i Afryce. Autor
w swoich utworach konsekwentnie podąża drogą budowy mostów zrozumienia i przyjaźni między narodami, co zauważyła gazeta japońska „Asahi Shinbun” w swojej pozytywnej recenzji (1989) przetłumaczonego na język japoński opowiadania „Ogasawara-Mura”. Już w swoim wierszu „Übersetzer-Credo” (1981) ujawnił, że pisze właśnie z tym zamiarem. Założyciel i pierwszy dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt dr hab. c. Karl Dedecius (1921–2016), promotor literackich polsko-niemieckich kontaktów, twórca tzw. Biblioteki Polskiej w Niemczech, ocenił w 1985 roku manuskrypty autora jako „bardzo emocjonalne i wzruszające dokumenty człowieczeństwa.”

Stanislaus Tomczak - Wiersze (1967-1990)

1. MIŁOŚĆ
2. SZCZĘŚCIE
3. SAMOTNOŚĆ
4. STARA PRAGA
5. ZBRODNIA
6. ŻEBRAK NA PLACU TRZECH KRZYŻY
7. TERRA TERRIBLE
8. SONATA CMENTARNA
9. STARUSZKA
10. WARSZAWA
11. ZAUWAŻ!

czyta: Czarek Papaj

audiokorekta: Magdalena Łubkowska

zdjęcie autora: © Stanisłaus Tomczak

 

wydawnictwo: PS Cezary Papaj

www.poezjamaglos.pl

grafika: shutterstock.com

 

Kielce 2023 

ISBN 978-83-966651-4-0