Poetka, prozaik, satyryk, scenarzystka, reżyserka, redaktorka, jurorka, animatorka kultury.
Członek Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jej główną pasją jest literatura, potem teatr i sztuka w szerokim znaczeniu tego słowa.
Od urodzenia ( 1952) mieszka w Przasnyszu. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu, ukończyła PSKOiB w Ciechanowie, potem przez 3 lata studiowała Pedagogikę Kulturalno- Oświatową na UW fili w Białymstoku.
Jest założycielką i przewodniczącą Koła Miłośników Sztuki TARAS ( od 2005r. ) i amatorskiego Teatru Trzech Pokoleń ( od 2009r.) , dla którego pisze scenariusze i reżyseruje spektakle.Ich premiery ( dotychczas 14) są zawsze ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym, potykają się z wielkim zainteresowaniem i aplauzem publiczności. Cennym walorem tych działań jest nie tylko wysoki poziom artystyczny panoramicznych widowisk wystawianych na deskach MDK w Przasnyszu, ale także integracja międzypokoleniowa: dzieci, młodzieży, osób czynnych zawodowo i seniorów – przedstawicieli różnych profesji i środowisk.
Poetka jest także inicjatorką i koordynatorką projektów kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym – min. Mazowieckich Konkursów Literackich, współpracując z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz z instytucjami kultury w Przasnyszu i organizacjami pozarządowymi z terenu Mazowsza. Spotkania finałowe tychże konkursów stają się cennymi okazjami do wymiany doświadczeń literackich między twórcami lokalnymi, a literatami z całego Kraju i zagranicy. Pokłosiem są redagowane i opatrzone jej wstępem pokonkursowe, pięknie wydane antologie tematyczne, w których oprócz utworów laureatów konkursów prezentowane są utwory przedstawicieli organizatorów, jurorów i honorowych gości. ( XVI edycji).
Pierwsze próby wydawnicze autorka miała w l. 70. XX w. w biuletynach literackich wydawanych przez środowiska twórcze w Ciechanowie i Ostrołęce, gdzie w młodości pracowała jako instruktor upowszechniania kultury. Potem, z powodu problemów zdrowotnych i przejściu na rentkę inwalidzką, przez wiele lat pisała „do szuflady”. Z początkiem 2000 r. wróciła jako społecznik do aktywności twórczej i animacyjnej. W 2006r. wydała swój obszerny zbiór poezji pt: Światłoczułość, w którym zaprezentowała bogaty wybór swojej wcześniejszej twórczości. W 2013r. opublikowała kolejny tomik, pt: Cierniste archipelagi. W 2016r. wydała książkę dla dzieci pt: Tino z cyklu W Bajbajewie. W 2018 r. ukazał się jej kolejny zbiór poetycki :Zamyślenia – sonety plus, a w 2020r. najnowszy tomik: Rajskie kamyki.
W dorobku twórczym autorka posiada setki wierszy, opowiadania, satyry, limeryki i utwory dla dzieci oraz scenariusze teatralne, a także kilka esejów i opowiadań pisanych prozą. Obecnie ma przygotowane do druku kolejne zbiory poezji: Przejaśnienia i mgły, Atramentowe kowadło… Seledynowa walizka, W osiemdziesiąt limeryków dookoła świata, A wokoło jest wesoło oraz dwa cykle utworów dla dzieci pt: Opowiadania ze znakiem zapytania i W Bajbajewie – są to poetyckie opowiadania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym o treściach edukacyjno- wychowawczych, dotyczących wielu aspektów życia, wspomagające rodziców i wychowawców w budowaniu właściwych postaw i emocji u dzieci oraz w poznawania różnorodnych informacji o otaczającym świecie. Opowiadania te były z powodzeniem prezentowane w placówkach wychowawczych i ośrodkach kultury na terenie Mazowsza (Sypniewo, Ostrołęka, Warszawa, Bogate, Przasnysz) stając się znakomitą inspiracją do dyskusji z dziećmi, do przeprowadzania tematycznych konkursów plastycznych, inscenizacji teatralnych i performans ulicznego oraz internetowych audycji radiowych.
Bożenna Beata Parzuchowska jest także autorką obszernego albumu poetycko- dokumentacyjnego o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z Przasnyszem pt: Z przaśnego szczepu, nad którym pracowała prawie 8 lat. Zawarła w nim ok. 70 utworów własnych oraz wiersze innych autorów związanych z Ziemią Przasnyską. Album został pięknie opracowany graficznie przez Jana Niksińskiego – światowej sławy artystę plastyka pochodzącego z Przasnysza. Niestety, nadal czeka na wydanie.
Utwory Bożenny Beaty Parzuchowskiej ukazywały się , w „Poezji dzisiaj” i w „Znaj”, w „Zeszytach Literackich” w „CZL”. Były też drukowane w kilku książkowych wydawnictwach zbiorowych oraz w prasie zagranicznej.
Autorka otrzymała wiele wyróżnień i nagród w ogólnopolskich i regionalnych konkursach poetyckich, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „O wstęgę Orzyca”,(2005) w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Nawrockiego w Płocku (2008). w Ogólnopolskim konkursie poetyckim: O złoty klucz ciechanowskiego ratusza, w Mazowieckim Konkursie na najlepszą fraszkę im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu (2009r.)w organizowanym przez OC SAP Konkursie jednego wiersza pt: Szepty zamku ( 2013r) i W poszukiwaniu kwiatu paproci ( 2016r), w Ogólnopolskim konkursie literackim im. A. Borkowskiego w Przasnyszu pt: Opowieści z rodzinnych stron ( 2014 i w 2016r.), w Ogólnopolskim konkursie literackim Kartka z powstania warszawskiego, organizowanym przez stronę Kominek pod honorowym Patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym otrzymała Specjalną Nagrodę Agencji PR BRIDGEHEAD .Jest Laureatką Głównej Nagrody w OGólnopolskim Konkursie ZLM z okazji 100. rocznicy Niepodległości – za scenariusz widowiska teatralnego pt: Przepromienienie, czyli sen się ziścił . Widowisko to było wystawione przez Teatr Rozmyty Kontrast na deskach PCKISZ w Ciechanowie 11 listopada 2018r. Autorka jest też laureatką kilku edycji Turniejów Jednego Wiersza organizowanych przez OW II SAP.
Za działalność twórczą i animacyjną wyróżniona została w 2012r. Medalem Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Medal Honorowy.
W 2014r. uhonorowana została prestiżowym Dyplomem Uznania od Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.
W 2014r. otrzymała „Złote pióro”od ZLM za Książkę Roku.( Cierniste archipelagi)
W 2018r. za wybitne zasługi oraz całokształt działalności otrzymała Medal Pamiątkowy Pro Mazovia od Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Ceni sobie także statuetkę Przyjaciel Szkoły, jaki otrzymała w 2006r. od dyrekcji i uczniów Publicznego Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Sypniewie, gdzie miała przyjemność gościć kilkakrotnie.